"VODA ZA SVE"

Povodom Svjetskog dana voda koji se obilježava 22. ožujka, apelirajući na jednaka prava pristupu sigurnoj vodi za sve ljude, Zavod za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije, na inicijativu župana Ive Žinića, obavit će 25 besplatnih mikrobioloških analiza bunarske vode s područja naše županije za domaćinstva kojima je kopani bunar jedini vodoopskrbni objekt tj. jedini izvor vode za piće.

Sterilna ambulaža za uzorke vode može se dobiti u Službi za zdravstvenu ekologiju u sobi 103, na prvom katu zajedničke zgrade sisačkog Doma zdravlja i Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije. Besplatih 25 sterilnih posuda dijeli se do 28. ožujka 2019. godine.
Posebno ugrožene, po pitanju dostupnosti i raspoloživosti pitke vode su dijelovi naše županije u kojima ne postoji sustav javne vodoopskrbe.
Stoga je apel „Voda za sve“ upućen cijelom svijetu ove godine, tražeći od svih nas da se odgovornije i humanije odnosimo prema vodnom resursu i ugroženim skupinama ljudi.
Danas bismo se svi trebali zapitati:
Jesu li vodne zalihe Republike Hrvatske dovoljne za potrebe stanovništva?
Je li voda dostupna svima i kako štitimo naš najdragocjeniji resurs – vodu?
Osiguranje pitke vode, jedno je od temeljnih ljudskih prava te predstavlja imperativ za vodnu politiku Hrvatske. Nikoga ne ostavljamo po strani – ovogodišnji je moto koji bi nas trebao potaknuti da promislimo o svijetu u kojem živimo i u kojem svakodnevno ostavljamo trag. Budimo odgovorniji, humaniji i učinimo život boljim - za sve!
Prve važne preporuke o problemima vezanim za vodu i vodne resurse bile su formulirane u Konferenciji Ujedinjenih naroda o vodama koja je održana u Argentini u Mar Del Plati daleke 1977. godine, a nakon Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju 1993. godine Skupština UN-a rezolucijom je od 22. veljače 1993. godine odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan skrene pozornost na sve probleme vezane uz vodu i vodne resurse.
Danas još uvijek 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijardi ljudi živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta.

Ove godine Svjetski dan voda obilježavamo pod geslom „Voda za sve“ s temom „Ne ostavimo nikog iza (bez vode)“. Cilj 6. održivog razvoja (SDG 6) uključuje cilj da se osigura dostupnost i održivo upravljanje vodom sve do 2030. godine. Po definiciji to znači da nikoga ne treba ostaviti iza sebe.

„Tko god da jesi i gdje god da živiš, voda je tvoje ljudsko pravo“
 

 

Izrada: BIT centar, obrt za racunalno programiranje